V tomto článku vám prezradím zopár zaujímavých informácií o terapii červeným svetlom, ktoré sa bežne len tak nedočítate a ktoré sa mi za tie roky používania terapie červeným svetlom nazbierali.
Viac o základoch terapie červeným a infračerveným svetlom (RLT) nájdeš v tomto článku.
- Funguje terapia červeným svetlom?
- Funguje červené svetlo na tvár na zlepšenie stavu pokožky?
- Prenikne infračervené svetlo až k mozgu?
- Prenikne červené a infračervené svetlo cez oblečenie?
- Kedy je najlepší čas na terapiu červeným svetlom?
- Neboj sa kontaktu s pokožkou
- Terapia červeným svetlom pomáha pri menštruačných bolestiach
- Energy boost
- Kombinácia terapie červeným svetlom a infrasauny
- Záver
Funguje terapia červeným svetlom?
Jednoznačne áno. Na tému fotobiomodulácie (svetelnej terapie) existujú tisíce vedeckých štúdií ktoré tieto prínosy skutočne potvrdzujú. Len sa pozrite koľko vedeckých článkov nájdete na túto tému na PubMede, mne ich našlo takmer 9 tisíc.
Ja sám viem že funguje, aj keď jej výsledky nie sú na prvý pohľad hneď jasné. Viem ako sa cez deň cítim keď som sa ráno nasvietil a ako sa cítim ak nie. Red Light therapy mi tak isto pomáha ak na bolesti, napríklad v kolenách, ktoré občas po náročnej joge alebo po gyme mám a urýchľuje mi aj regeneráciu po cvičení. Jednoducho povedané, svalovka trvá kratšie, lebo telo má viac energie na opravu.
Funguje červené svetlo na tvár na zlepšenie stavu pokožky?
Určite áno. Existuje veľké množstvo vedeckých štúdií ktoré potvrdzujú, že terapia červeným svetlom má priaznivé účinky na zdravie pleti. Podporuje tvorbu kolagénu, prekrvuje pokožku, čím ju zásobuje živinami a dodáva bunkám energiu na regeneráciu a rast.
My používame TENTO panel na tvár denne, no veľmi populárne sú aj červené masky na tvár. Výhodou týchto masiek je, že sa popri svietení môžete venovať aj iným aktivitám. Nevýhodou, že ich reálne použijete iba na tvár, a ak si chcete nasvietiť inú časť tela potrebujete väčší a výkonnejší panel.
Toto je panel ktorý používame pravidelne už 2 roky
Ale skúsiť môžeš napríklad aj takúto masku na tvár
Prenikne infračervené svetlo až k mozgu?
Podľa experimentu, ktorý robil Alex Fergus, špecialista na terapiu červeným svetlom je jasné že áno. Presvietil zvieraciu lebku (ktorá je síce o niečo tenšia ako ľudská) ale aj hovädziu kosť a zmeral, koľko svetla prejde na druhú stranu k jeho spektrometru. Už len z pohľadu je jasné že cez ňu svetlo prechádza pretože kosť presvitá. Podobne ako keď si zapnete blesk na mobile a presvietite si prst, ktorý mierne žiari. Znamená že svetlo bolo tak silné, že časť svetla prešla až na druhú stranu. A nie, nepotrebuješ na to špeciálny predražený prístroj. Zvládne to takmer akékoľvek zariadenie na terapiu červeným svetlom. Alex to testoval pomocou ručného panelu na batériu.
Samozrejme v reálnom prípade je to iné ako pri experimentoch. Každý máme naše kosti obalené v celej kope ďalších materiálov a to vlasy, chlpy, pokožka, tuky a nakoniec svaly. Svetlo teda musí byť dostatočne silné na to, aby všetkým týmto prešlo. Preto tu mám zopár tipov:
Prenikne červené a infračervené svetlo cez oblečenie?
Prienik svetla pri terapii červeným svetlom cez oblečenie závisí od typu, hrúbky a farby oblečenia. Biele tričko prepustí približne 50%, no čierne tričko len úbohé 2%. Pre lepšiu predstavivosť pripájam výsledky testovaných kusov oblečenia, ktoré Alex Fergus otestoval.
Sila | Prienik | |
Bez oblečenia | 61 mw/cm2 | 100% |
Čierne tričko | 1,5 mw/cm2 | 2% |
Biele tričko | 33 mw/cm2 | 54% |
Biely uterák | 12,8 mw/cm2 | 21% |
Cyklistické nohavice | 2,4 mw/cm2 | 4% |
Neoprénové tričko | 0,002 mw/cm2 | 0,003% |
Ako vidíte, najlepšie je vystaviť pri RLT nezakrytú pokožku, no ak to inak nejde, ľahké a svetlé oblečenie je vždy lepšie ako tmavé a hrubé.
Kedy je najlepší čas na terapiu červeným svetlom?
Za mňa jednoznačne ráno. Ak máte nejakú rannú rutinu, ako napríklad ranná joga alebo meditácia, skúste si k tomu zaradiť aj ranné svietenie. Ja ho zvyčajne robím popri meditácii. Postavým svetlo na malý stolček pred sebou, usadím sa na meditačný vankúš a zvládnem tak 2 veľmi dôležité biohacky naraz.
Kami sa dokonca dokáže sústrediť na meditáciu lepšie ak sa pri tom svieti červeným svetlom.
Neboj sa kontaktu s pokožkou
Na začiatku sme si s Kami neboli istý, či je to bezpečné používať terapiu červeným svetlom priamo na telo, teda s priamym kontaktom s pokožkou. Preto sme si vždy držali od svetla nejaký odstup, typicky tak 15-20cm. Potom ako sme zistili že je to úplne bezpečné, sme to začali skúšať častejšie a častejšie. Výsledok?
Pozor
Terapia červeným svetlom pomáha pri menštruačných bolestiach
Kami má často v prvý a druhý deň menštruácie značné bolesti a vždy jej veľmi pomáha teplo. Najčastejšie používa hot water bottle, nahrievacia fľaša. Tú sme však pri cestovaní nemali so sebou, no čo sme mali bol malý prenosný RLT panel. Tak skúsila ten a zistila že jej tiež veľmi pomáha.
Panel si priloží priamo na podbruško na dobu 10 až 15 minút a to aj niekoľkokrát denne. Ak to veľmi páli tak ho drž na vzdialenosť 5-10 cm.
Energy boost
Terapia červeným svetlom je super, ak si po obede unavený, no stále potrebuješ byť aktívny, rozmýšlať, tvoriť alebo potrebuješ zlepšiť náladu. Stačí 10-15 minút a pocítiš nával energie a zlepšenie nálady. Podobne však funguje aj yoga nidra alebo krátky šlofík. No je dobré vedieť že ak RLT je tu ak potrebuješ energy boost.
Kombinácia terapie červeným svetlom a infrasauny
Je vhodné kombinovať terapiu červeným svetlom s infrasaunou? A ak áno, ako?
Infrasauna a terapia červeným svetlom nie sú jedno a to isté. Infrasauna používa iné vlnové dĺžky. Konkrétne stredné a ďaleké infračervené svetlo. Tieto frekvencie sú veľmi dobre absorbované vodou, ktoré sa tým zahrieva. To v našom tele zvyšuje teplotu a spúšťa reakcie na tento stav, ako napr. detox, potenie, uvoľnenie heatshock proteínov a ďalších a ďalších benefitov sauny ako takej. Toto je primárna funkcia infrasauny, no miernejší vedľajší efekt infračerveného svetla je ten istý ako pri RLT. No oproti použitiu panelu na RLT zanedbateľný.
Frekvencie používané pri RLT (~660 a 850nm) nie sú absorbované vodou a dokážu tak preniknúť hlbšie, k bunkám a ich mitochondriám, kde ich tak potrebujeme.
A čo ak si prinesiem do sauny panel a použijem ho tam? Bude to fungovať synergicky? Ani nie. Pri potení je povrch tela príliš mokrý a to odráža svetlo z panela a znižuje tak jeho účinnosť. Preto je efektívnejšie používať RLT panel mimo sauny, no finálne rozhodnutie je na vás.
Záver
Všetky tieto lekcie a skúsenosti, ktoré sa nám za tie roky nazbierali majú rôzne zdroje. Niektoré máme z kníh, niektoré z Instagramu a tie posledné od Alexa Fergusa, ktorého sme si vypočuli naživo na jeho prednáške Alex Fergus (AU): 8 Years of Light – Lessons on Red Light Therapy na Biohacker Summite 2023 v Amsterdame.(LINK na konferenciu Biohacker Summit a skús aj kupón BEHERE pre extra 5% zľavu). Táto prednáška ma inšpirovala k tomu, podeliť sa s vami a moje vlastné skúsenosti.
Som si istý, že podobných lekcií bude stále len a len pribúdať a to nie len v oblasti terapie červeným a infračerveným svetlom, preto nás sleduj a čítaj naše články pravidelne.
Ďakujeme za prečítanie.
Váš tím Be Here Slovensko