O cestovaní, biohackingu a výstupe z komfortnej zóny

Ahoj. Niektorí z vás nás poznajú viac, niektorí menej a preto nás rýchlo predstavím.

Sme Kami a Jaro a spolu tvoríme Be Here. Priestor venovaný biohackingu, dlhovekosti a zdravému životnému štýlu. Snažíme sa vybudovať komunitu podobne zmýšlajúcich ľudí, ponúknuť im spôsoby na to ako optimalizovať svoj život a znalosti o tom, prečo by tak mali učiniť.

S Kami sme obaja tak trochu divoké duše. Neradi zostávame dlho na jednom mieste, radi cestujeme, riskujeme, učíme sa nové veci a poznávame nových ľudí. To so sebou prirodzene prináša výstup z komfotnej zóny a kopec zážitkov. Ale aj kopec obmedzení.

Ako jesť zdravo na cestách? Ako sa zbaliť tak aby sme mali všetky suplementy a biohackerské hračky so sebou? Ako dodržiavať svoje návyky, našu slávnu rannú a večernú rutinu. Dá sa to vôbec pri takomto živote zvládnuť? Dá sa žiť zdravo na cestách? Na všetky tieto otázky sa vám pokúsime zodpovedať. Ako píšem text k tejto epizóde tak sedím vo vlaku z Viedne do Prahy a rozmýšľam nad tým ako a či to vôbec zvládame my sami. Tak poďme na to.

P.S. Tento článok je dostupný aj vo forme Podcastu, tak to čekuj!

Od kedy sme sa vrátili z Nového Zélandu po 3 rokoch, poriadne sme sa neusadili. Asi najdlhšie čo sme vydržali na jednom mieste boli posledné 4 mesiace v Prahe. Bolo to krásne a pomerne kľudné obdobie, kedy sme Be Here založili a začali na ňom pracovať tak povediac na plný úvazok. Vybudovať si tak rutinu, naobjednávať si suplementy, nakúpiť online čo najviac zdravých potravín do zásoby, vychytať akcie na Bio produkty v Alberte alebo v Lidli. Dodržiavať rannú rutinu, cvičiť pravidelne, meditovať, dávať si pozor na svetelnú hygienu, občas zájsť na kryoterapiu a podobne… No proste žiť podľa princípov, o ktorých často píšeme u nás na webe alebo v príspevkoch na instagrame. To všetko je pomerne jednoduché ak máte v živote stabilitu. Dá sa to ale zvládnuť pri cestovaní? Rozhodli sme sa to otestovať! O tom predsa Biohacking je, skúšať rôzne veci sami na sebe, priebežne si zaznamenávať priebeh experimentu a na jeho konci vyhodnotiť výsledky. V tomto našom prípade to síce bude trochu iné v tom, že sme si nestanovili koniec experimentu. Nemáme totižto spiatočné letenky domov. A nielen to, veď my vlastne ani nemáme domov.

Pred pár týždňami sme sa rozhodli opustiť Prahu (31.05.2023) a vydať sa na cesty. Plán tejto cesty sa priebežne mení a ako píšem tento text, tak vôbec neviem, kde budeme o 2 mesiace.

Opustiť náš Pražský bytík, v ktorom sme mali všetko, čo k nášmu životu potrebujeme bolo obrovským výstupom z komfortu. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa zbaliť do jedneho batohu, no stále mať so sebou všetko potrebné. Základné veci len tak zhrniem a detailnejšie sa pozrieme na suplementy a naše biohacky.

Naštastie je leto, a tak nám netreba veľa oblečenia. No aj napriek tomu nám zopár kúskov oblečenia zaberie 60 percent batohu. Mne osobne stačí z kozmetiky jedno mydlo, tuhý šampón a nejaký krém. Kami to má v tomto prípade o niečo horšie. Ďalších 20 percent zaberie elektronika – notebook, nabíjačky a kamera. Celkom pohoda, kam ale vtrepeme jogamatku na rannú jógu, znamená to, že si jogu nedáme? A čo naších milión suplementov? Bežne si dávame ráno Vitamín C, D3 a K2. Béčko, Vitamín A. Adaptogény ako Lions Mane, Cordyceps, GotuKola, Ashwagandha, Black Stuff. Na večer zas zinok a magnézium. Plus tam máme nejaké tie veci, ktoré neberieme denne ale len podľa potreby… To je priveľa fľaštičiek na to, aby som to všetko vláčil so sebou na cestách. A kupovať vždy všetko na mieste a len v malých baleniach nebude výhodné. Ak idete len na chvíľu, tak je to jednoduché. Odporúčam kúpiť si taký ten dávkovač na lieky pre dôchodcov. Je to super vychytávka nie len pri cestovaní, ale aj na doma. Raz za týždeň si naplánujete vitamíny a doplnky na celý týždeň. Pohodička. Pri krátkej dovolenke tak isto. SUPER vec. Ďalšou vecou, ktorú vrelo doporučujem, je vynechať suplementy. Áno, počujete správne. V prípade, že užívate viac vecí, a to celkom pravidelne, tak môže byť toto možnosť dať telu krátku pauzu. Pri niektorých suplementoch je nutné ich cyklovať, aby si telo príliš nenavyklo. Pri iných to síce nutné nie je, ale neuškodí občas telo prekvapiť a nedať mu všetko čo očakáva. (O tom čo treba a netreba cyklovať nájdeš viac info TU).

Takže si zbaľ len to, čo cyklovať nechceš, alebo neber vôbec nič. V našom prípade to opäť raz bolo trochu iné. Nevydali sme sa klasickú týždňovú dovolenku a máme obmedzenú kapacitu. V kufri, ktorý sme si odložili u kamošov v Prahe sme nechali všetky naše fľaštičky a objednali sme si zelený prášok, ktorý obsahuje všetko čo denne berieme a ešte oveľa viac. Za mňa je toto ten najlepší spôsob ako hacknúť samotný biohacking, čo sa týka suplementov. Podobných výrobkov je na trhu zopár. Najznámejším z nich je AG1, predtým sa volali Athletics Greens. Ďalším známym hráčom na trhu je Novozélandský Nuzest a ich Good Green Vitality. My sme zvolili práve ten, keďže je tak o tretinu lacnejší ako AG1 a je jednoduché ho objednať v Čechách a na Slovensku. Kúpili sme to najväčšie balenie, 750g, čo je presne 75 dávok. Takže vo dvojici nám to vydrží niečo vyše mesiaca, kým budeme musieť riešiť čo ďalej. Jedna dávka síce víde na cca 50 korún, AKA dva evri max. To je ale celkom obstojné, ak si spočítame koľko toho bežne berieme a koľko stoja všetky doplnky samostatne.

Základné suplementy na cesty

Takže, prášok sme si z veľkej plastovej pixle, ktorá je aj tak z polovice prázdna, podobne ako pri proteínoch, presypali do plastového znovuzatvátateľného sáčku. Takže 20 sklenených či plastových fľaštičiek nahradil jeden plastový sáčok plný zeleného prášku. Za mňa celkom dobrý deal. 

Dôležité je však spomenúť, že tento typ suplementácie sa nehodí na všetky prípady. Ak chceme dopĺňať len konkrétne veci, ak si chceme sami upraviť dávkovanie alebo cyklovať iné suplementy podľa rozličných dní, či časov, tak to nejde. Napríklad niečo večer, niečo ráno, niečo na lačno a niečo s jedlom… No v prípade cestovania je to jeden z najlepších možných spôsobov. To kde si môžete tento magický zelený prášok objednať nájdete v popise, tak to určite čeknite.

Tak to by sme mali základné vitamíny a minerály + zopár bonusov ako vláknina, probiotiká a nejaké adaptogény. Suma sumárum, Good Greens obsahuje celkovo 75 ingrediencií. Takže ako som povedal, za mňa top spôsob ako hacknúť biohacking.

Čo ale naša obľúbená bulletproof káva. Ako si ju zvládneme prirpaviť na cestách? Pre tých, ktorí nevedia o čo ide, Bullet proof káva je káva rozmixovaná s MCT olejom a maslom alebo Ghíčkom dochuténa pomocou štipky škorice. Je úžasná, najmä ráno na prázdny žalúdok. Nabije energiou, zasýti a je skvelá pri fastingu. Viac o Bulletproof coffee sa ale dočítate u nás na webe alebo na Instagrame, dôležité je, že sme na nej s Kami obaja závislí a pijeme ju takmer každý deň a preto ju chceme mať k dispozícii aj na cestách. Čo potrebujeme na to, aby sme si pripravili bulletproof kavu? Tak so základnou zložkou určite nebude problem ani na cestách, káva je všade. V každom meste sa dá nájsť minimálne jedna dobrá kaviareň, alebo si môžeme kúpiť vlastnú kávu v supermarkete a variť si ju niekde na hoteli sami. Pohoda. Ďalej, maslo alebo Ghee. To musí byť samozrejme v BIO kvalite. Naštastie nájsť BIO maslo alebo BIO Ghee je dnes pomerne jednoduché, takže to si kupujeme až na mieste. GHeečko ani nemusí byť v chladničke, takže ho môžeme brať so sebou kamkoľvek. Podľa toho čo som vysledoval je to ale horšie s MCT olejom. Vďaka tomu, že naberá na popularite, je možné ho nájsť aj v niektorých supermarketoch, no väčšinou ide o mix C8 a C10. My preferujeme čistú C8, ktorá je lepšia a ako pri masle, najlepšie v BIO kvalite. A to už sa hľadá podstatne horšie. Preto sme sa rozhodli, že si ho objednáme v Čechách a vezmeme so sebou do príručnej batožiny v 100 ml fľaštičkách. Suchý šampón mi ušetril miesto na tekutiny v batohu takže ani lietadlo nie je problém. To aký MCT olej používame my sa dozviete v popise. A hodí sa nielen do kávy ale aj na šaláty alebo do akéhokoľvek jedla či ako rýchla energia pre mozog namiesto energeťaku. Poslednou zložkou Bulletproof kavy je škorica, ktorá ale nie je úplne nutná. No v tomto prípade je to pomerne easy, škoricu má takmer každá kaviareň, keďže na presladené kapučínka sa dáva kakao alebo škorica, stačí sa opýtať. Alebo si do malého sáčku zbaliť vlastnú. My kupujeme Bio Ceylónsku škoricu.

Najväčším problémom je však posledný krok. Rozmixovanie kávy. Mixér si so sebou ozaj nenosíme 😀. Ten však možno nájdete na vašom Airbnb alebo môžte poprosiť v kaviarni či vám to nehodia do mixéru a sledovať ako sa zatvária. To som ešte neskúšal, no verím, že to určite jedného dňa skúsim. A aj ten prenosný mixér v mini cestovateľskej verzii si možno kúpim. Ak má niekto z vás skúsenosti s niečim podobným, určite nám dajte prosím vedieť v komentároch alebo nám napíšte na instagrame. Fakt by ma zaujímalo či už niekto niečo podobné riešil. Tak…Trochu viac som o tej káve rozkecal, ale chcel som vám ukázať, že sa to vždy dá. Čo ďalej? Hmm… Biohackerské hračky. 

No to je easy, ak máte nejaké trackery ako Oura ring, Garmin watch a pod. Tak to nemusíte ani riešiť , proste ich máte vždy na sebe. Ďalej si so sebou nosíme okuliare na blokovanie modrého svetla, ktoré nosíme po zotmení, cca 2 hodiny pred spaním, aby sme stále dbali na správnu spánkovú hygienu. Takže tiež pomerne jednoduchý hack na cesty. Jedny okuliare. No čo napríklad taká terapia červeným svetlom? My s Kami sme RedLight Therapy začlenili do našej dennej rutiny a tak by sme ocenili možnosť ponechať si túto súčasť našej rutiny aj na cestách. Ako na to? 

Panely na terapiu červeným svetlom sú väčšinou obrovské a ťažké krabice, ktoré je nutné pripojiť do zásuvky. Našťastie existujú aj menšie, prenosné a hlavne nabíjateľné verzie. A my jeden takýto panel máme. Je síce trochu ťažší, asi ako 2 powerbanky, no existujú aj modernejšie ľahšie verzie ako ten náš. Sú však aj o niečo drahšie. Aby ste sa mohli pozrieť na to aký panel používame, tak vám hodín link do popisu, no môžete ho vidieť napríklad aj v našom Vlogu na Youtube, celkom dosť ho používame v Epizóde 2 s názvom Sú z nás bezdomovci.. Tak pozri aj tam ak chceš vidieť ako ho Kami bez hanby používa vo vlaku plnom ľudí alebo to aké časti tela v pohode pokryje. Tak isto máme u nás na webe článok venovaný tomu čo to je terapia červeným a infračerveným svetlom a ako to funguje. Tak sa nebudem moc rozkecávať, už tak som ťa zdržal mojím hodinovým príhovorom o bulletproof káve 😀 Proste máme cestovnú verziu, ktorú si berieme všade so sebou a veľký panel čaká u Kamčiných rodičov doma v Dečíne na to, až sa zas usadíme.

YouTube VLOG – Sú z nás bezdomovci!

Z fyzických hračiek čo sa týka biohackingu je to všetko, no je veľa biohackov, ktoré si takpovediac nosíme so sebou. Jedným z nich je otužovanie! Aj napriek tomu, že sme na cestách, nezabúdame na studené sprchy. Občas si dokonca dáme tú námahu a pozrieme sa, či na danom mieste kde sa práve nachádzame nie je nejaká kryokomora, sauna s ľadovou vodou alebo ľadové jazero, či more ak je vonku zima.

Ďalším pomyselným hackom, ktorý si nosíme so sebou je pohyb. Aj keď so sebou nemáme jogamatky, vždy si nájdeme ráno čas na 15-20 minút jogy. Stačí na zemi. Vonku v parku na tráve alebo na pláži. Ak máme na hoteli tvrdú podlahu, hodíme si pod kolená vankúš. Výhovorky naozaj neexistujú. Možnosť dať si ráno trochu pohybu je tu vždy. Ak nie joga, tak workout s vlastnou váhou alebo lokálna posilka, kde si môžeš ísť zacvičiť. To, že sme na cestách nie je dostatočný dôvod na to aby sme sa nehýbali.

Čo ďalej? Spomenuli sme doplnky stravy, terapiu červeným svetlom, otužovanie aj pohyb. To všetko si, v úvodzovkách, balíme sa cesty. Ešte by som mal spomenúť jedlo, no nechce sa mi moc rozkecávať o tom čo jesť, čo nejesť a podobne. Preto to zhrniem jednou vetou. To, že si na cestách nie je dostatočnou výhovorkou na to jesť bludy. Kto chce hľadá spôsoby, kto nie, hľadá dôvody. No vlastne to boli 2 vety, ale posolstvo to hádam splnilo.

Ako zvládame dodržiavať naše rutiny na cestách? Doma je to jednoduché, dni sú viac menej také isté. Rána sú podobné, plány si robíme tak aby sme rannú rutinu stíhali a večerná rutina pred spaním v pohodlí domova tiež nie je problém. No na cestách je to iné. Každý deň je iný, častokrát máte málo spánku, nechce sa vám dodržiavať veci, ktoré doma bežne robíte. Rytmus dňa je narušený a s ním prichádzajú aj myšlienky na to skipnúť dnes workout, nedať si studenú sprchu alebo vynechať meditáciu… 

My s Kami biohackingom žijeme, baví nás to a tak nám to príde prirodzené dodržiavať tieto naše malé návyky aj na cestách. Preto radšej prispôsobíme náš deň naším rutinám, nie naše rutiny naším dňom, ktoré sú vždy premenliné. O akých rutinách je vôbec reč? Každé ráno začíname pohárom vody, vystavením sa slnku aspoň na 10 minút, jógou, studenou sprchou, dychovým cvičením, terapiou červeným svetlom, meditáciou, našími suplementami a intermittent fastingom. A to v rôznom pomere, samozrejme nerobíme každý deň všetko, to by sme sa asi zbláznili a zabralo by to tak 3 hodiny, no vždy je to aspoň niečo z tohto zoznamu. Večer si zas pred spaním namiesto scrollovania instagramu radšej čítame knihu, vyhýbame sa modrému svetlu, nosíme okuliare na blokovanie modrého svetla a meditujeme. Proste sa snažíme skľudniť myseľ, vyhýbame sa alkoholu, snažíme sa nejesť tesne pred spaním a dopriať si 8 hodín kvalitného spánku každú noc. Samozrejme nie každý deň to všetko vyjde na 100 percent, a to je v poriadku. Doprajeme si aj zhrešiť a nebičujeme sa za to. Riadime sa pravidlom 80 na 20. Teda dodržiavat tieto zásady minimálne 80 percent času. A ten posledný bod, 8 hodín spánku, tak ten je pri cestovaní jedným z najťažšie dosiahnuteľných. Na nových miestach sa horšie zaspáva. Vankúš je iný než máte doma. Zvuky z ulice sú iné. Ráno musíte často skoro vstávať, aby ste stihli ďalší let a podobne. Všetci to dobre poznáme. A práve preto sú všetky ostatné biohacky týkajúce sa zdravého spánku tak dôležité. Pretože to kedy letí lietadlo nezmeníte, ale to kedy pojdete spať a či budete pred spaním scrollovať mobil áno.

Takže dodržiavanie rutín nie je o tom či práve cestujeme alebo nie. Je to o vnútornom nastavení mysle, prioritách a hlavne sile našej vôle. Zatiaľ sme na cestách len pár týždňov, no celkom sa nám to darí a myslím, že si na to pomaly zvykáme. Z diskomfortu sa vždy časom stane nová komfortná zóna. Akurát s hranicami posunutými niekde, kde by ste si v živote nevedeli komfortnú zónu predstaviť. Sme teda dôkazom toho, že sa takto žiť dá a zároveň si pri tom ten život môžete aj užívať, cestovať a skúšať nové veci. A ak sa to dá zvládnuť pri cestovaní, tak sa to dá určite zvládnuť aj doma, v pohodlí vašej komfortnej zóny. Pri práci, pri rušnom sociálnom živote. A nebojím sa povedať, že je to možné aj keď máte deti. My ich síce ešte nemáme, no vieme, že to určite zvládneme. No o tom si povieme viac až keď to bude aktuálne.

Prajeme príjemné vystúpy z komfortnej zóny.

Ďakujeme za prečítanie.
Váš tím Be Here Slovensko

Jaro joga
O autorovi

Jaroslav Stričko

Ahoj. Volám sa Jaro. Biohackingu sa venujem od roku 2021 a BeHere som založil ako miesto kam si môžem odložiť vedomosti, ktoré som doposiaľ nazbieral. Rád sa vzdelávam v rôznych oblastiach Biohackingu a Mindfulness technikách. Pravidelne meditujem, cvičím jogu… VIAC

*Upozornenie*
Tento príspevok obsahuje Affiliate odkazy. Čo znamená, že ak uskutočníš nákup na webe ktorý odporúčame cez náš link, dostaneme z tohto nákupu malú províziu. Neboj, teba to nestojí ani cent a pomáhaš tak udržiavať tento web pri živote. A nezabudni, že vždy odporúčame iba produkty a weby, ktorým veríme a sami ich používame.

Ďakujeme za dôveru.