Základy Biohackingu 1

Základy biohackingu – časť 1

aké sú základné piliere biohackingu?

Tento článok bude prvým zo série, kde si v skratke povieme niečo viac o základných oblastiach biohackingu. Respektíve, základných oblastiach, na ktorých by mal aktívne pracovať každý biohacker.

Ak ešte neviete čo to znamená byť biohacker, určite si najprv prečítajte článok Úvod do Biohackingu.

A teraz si už povieme niečo viac o prvých štyroch základných pilieroch. Aby bolo jasné, zoznam som sa snažil písať v poradí, v akom sa mi to zdalo najvhodnejšie. Samozrejme, každý z nás je iný a tak u každého z nám môže mať prioritu niečo iné.

Spánok

Ja osobne by som spánok umiestnil ako číslo jedna na tomto zozname základných prvkov biohackingu. Jedná sa totižto o jeden z najdôležitejších procesov na vašom tele. Nie je náhoda, že spánkom trávime až tretinu svojho života.

Ak sa na to pozrieme z pohľadu evolúcie, trvalo niekoľko miliárd rokov, kým sa u živých organizmov vyvinul spánok do podoby, ako ho poznáme dnes. Každý živý organizmus má určitý spánkový rytmus. Pomer hlbokého a REM spánku, sny, to kedy spíme and aj to ako dlho alebo ako často spíme. To všetko je veľmi dôležité, má to svoj význam a určite to nie je náhodné.

Spanok

Životný štýl mnohých ľudí v dnešnej dobe sa tým ale neriadi a to má za následok obrovské množstvo negatívnych reakcií. Tieto negatívne dopady si ľudia ale často nespoja so svojím nezdravým spánkovým rytmom, pretože spánok nepovažujú sa dôležitý.

Opak je ale pravdou. Počas spánku sa v našom tele deje obrovské množstvo procesov, ktorým sa ale budeme venovať v samostatných článkoch. Spomeniem napríklad ukladanie a triedenie spomienok, regenerácia a rast buniek, svalov, kostí, atď., čistenie škodlivých a odpadových látok, spracovávanie traumatických udalostí a mnoho ďalších.

Keďže ešte stále nevieme, čo všetko sa počas spánku deje, dalo by sa povedať, že zoznam je nekonečný. No už teraz vieme, že spánok nie je len dobíjanie bateriek, ale je jednou z najdôležitejších schopností akú máme.

Jedlo

Ako číslo 2 sa na tomto zozname objavilo jedlo. Áno, asi to pre vás nie je žiadnym prekvapením. Jedlo je základ života. Dodáva nám energiu, vitamíny, minerály…

Teda všetko potrebné pre zdravé fungovanie organizmu. Čo sa teda stane ak nášmu telu neposkytneme zdravú stravu? Jednoducho nebude schopné zdravého fungovania.

zdrava strava

Pre väčšinu ľudí už asi nebude žiadnou novinkou ak poviem že jednou s najhorších vecí v dnešnom štýle stravovania je všadeprítomný cukor. Priemerný Američan denne skonzumuje asi 70g pridaného cukru (nerátame sem prirodzene sa vyskytujúce cukry, ako napr. ovocie). Pravdepodobne si myslíte, že priemerný Slovák takéto množstvo určite nedosiahne, no mýlite sa. Podľa štatistických údajov, na jedného Slováka pripadá 32kg cukru ročne, čo je asi 88g na deň. Nie je isté, čo všetko do tejto štatistiky spadá, no je jasné, že sa tento problém netýka len ľudí v USA. To aký nebezpečný cukor je si rozoberieme dopodrobna neskôr v samostatnom článku.

Ďalšími strašiakmi v našich jedálničkoch sú napríklad lepok prebytok Omega 6 mastných kyselín. Oba tieto látky sú vysoko zápalové, teda spôsobujúce zápaly v našom tele. No naopak nedostatok Omega 3 mastných kyselín, ktoré majú protizápalové účinky a pôsobia blahodarne na náš organizmus. Ďalej sú to napríklad rôzne nevyvážené a extrémne diéty, ako napr. Low carb, high protein diéty, tie môžu častokrát viac ublížiť ako pomôcť.

Vegetariánstvo a vegánstvo, ak k ním človek nepristúpi správne, môžu mať tak isto negatívny dopad na naše zdravie. Tu je totižto veľmi dôležité byť si vedomý toho čo naše telo potrebuje, čoho mu daná diéta nedáva dostatok a dopĺňať to z iných zdrojov – klasickým prípadom je nízky príjem vitamínu B12 a železa, zvýšený príjem cukru a nedostatok bielkovín. Týmto ale aj iným témam sa tak isto budeme dopodrobna venovať v ďalších článkoch.

Detox

Ďalšou oblasťou, na ktorú by sme sa mali zamerať je detox. Žijeme v dobre, kedy je takmer nemožné vyhnúť sa škodlivým faktorom z nášho prostredia. Vplyv nečistenia vo vzduchu, pôde a podzemných vodách je dávno známe svojím negatívnym účinkom na ľudské zdravie.

Síce ide častokrát o pomerne zanedbateľné množstvo, ktoré sa nám do organizmu dostane, no ak sa nám tieto látky (napríklad ťažké kovy) do tela dostávajú počas celého nášho života a my sa ich nedokážeme postupne zbavovať, môže dôjsť ich nahromadeniu. V tomto prípade už množstvo nežiadúcich látok v našom organizme zanedbateľné nebude. A aj keď často nepriamo – môžu mať tieto látky vplyv na vznik rôznych chorôb alebo spôsobiť že budeme starnúť rýchlejšie než by sme chceli.

Vysoké množstvo ťažkých kovov negatívne vplýva na funkciu našich mitochondrií, buniek produkujúcich energiu. Znížené množstvo energie tak môže znamenať slabší proces obnovy a rastu nových buniek. Staré a dysfunkčné môžu zmutovať a to môže viesť k rôznym typom rakoviny. Preto je dôležité sa vedome sústrediť nielen na detox, vedomé zbavovanie sa týchto látok, ale najmä vyhýbaniu sa týmto látkam.

Základy ako chodiť viac do prírody, nedýchať priamo prach a špinu (ako napríklad stavebné materiály – používať respirátor), vyhýbať sa plesniam (čierna pleseň, akú často vidíme v pivnici alebo doma v kúpeľni je pre človeka toxická) a pesticídom (umývať ovocie a kupovať bio produkty). Teda robiť malé kroky, ktoré môžu mať veľký dopad – a o tom predsa biohacking je – chceme čo najlepšie výsledky pri čo najmenšej námahe.

Je oveľa jednoduchšie sa negatívnych vplyvom z prostredia vyhnúť, ako sa ich následne zbavovať rôznymi detox metódami. Čo sa teda považuje za detox? Mám na mysli rôzne látky alebo postupy, ktoré buď priamo pôsobia detoxikačne alebo ako podpora prirodzených očistných procesov v našom tele. Ide napr. o sauny, aktívne čierne uhlie, zinok, chlorella, vláknina, pôst a mnoho ďalších faktorov, o ktorých si ešte povieme viac.

Pôst

Pôvodne som chcel pôst spomenúť iba ako súčasť detoxu, ale myslím si že nám pôst môže poskytnúť oveľa viac ako len detox. Jednou z výhod toho, že naše telo nemusí spracovávať jedlo je, že môže ušetrenú energiu použiť na niečo iné.

Ak telo konečne netrávi, môže sa pustiť do opravy a očisty organizmu. Existujú procesy v tele, ako napríklad autofágia (autophagy) – konzumácia vlastných buniek.

Technicky ide skôr o recykláciu nepotrebných, starých a dysfunkčných buniek. No tento proces sa v našom tele spúšťa najmä počas hladovania a verte mi keď poviem, že tento proces spúšťať chcete – najlepšie v pravidelných intervaloch.

Ako som už spomínal, dysfunkčné bunky vedia narobiť viac zla ako dobra, často mutujú a vznikajú napríklad rôzne formy rakoviny. Prečo si teda neuľahčiť život a párkrát do týždňa vynechať raňajky? Prerušované hladovanie (Intermittent fasting) má veľké množstvo preukázateľných benefitov na naše zdravie. Šetrí náš čas a peniaze, tak prečo to neskúsiť. Najbežnejšia varianta je 16-8, teda 16 hodín bez jedla. Pravda ale je že niektoré procesy vyžadujú hladovanie dlhšie než 16 hodín, a preto je najvýhodnejšie absolvovať, povedzme raz do mesiaca, celodenný pôst.

Riadene tak využijeme očistné a regeneračné procesy nášho tela, ku ktorým by sme inak nemali prístup. Riadime svoju biológiu tak aby nám slúžila čo najlepšie. A to už znie ako poriadny biohacking! Čo myslíte?

Ďakujeme za prečítanie a nezabudnite, že tento je článok je len prvým zo série Základy Biohackingu,
Tím Be Here

A nezabudnite nás zdieľať

Jaro joga
O autorovi

Jaroslav Stričko

Ahoj. Volám sa Jaro. Biohackingu sa venujem od roku 2021 a BeHere som založil ako miesto kam si môžem odložiť vedomosti, ktoré som doposiaľ nazbieral. Rád sa vzdelávam v rôznych oblastiach Biohackingu a Mindfulness technikách. Pravidelne meditujem, cvičím jogu… VIAC